Join the corpsreps.com virtual community Sign In
[Back to corpsreps.com Homepage]
Corps List 2017 Reps Pictures
Search 2017 Calendar Quiz Members Contact Us
SEARCH  
   
Scores by Year Search Results 2002

Pictures for 2002
DateShowCorps
Saturday June 15  All Star Review Toledo OH  DCM Bluecoats
  Capital Regiment
  Cavaliers
  Colts
  Glassmen
  Madison Scouts
  Marion Glory Cadets
  Phantom Regiment
  Pioneer
  Southwind
Sunday June 16  Innovations in Brass Orrville OH  DCM Bluecoats
  Marion Glory Cadets
  Phantom Regiment
  Scenic City
  Southwind
Monday June 17  Columbus OH  DCM Americanos
  Blue Knights
  Capital Regiment
  Glassmen
  Madison Scouts
  Marion Glory Cadets
  Phantom Regiment
  Pioneer
  Scenic City
Tuesday June 18  Summer Brass Spectacular Shelbyville KY  DCM Americanos
  Capital Regiment
  Cavaliers
  Madison Scouts
  Southwind
Wednesday June 19  Harrison OH  DCM Capital Regiment
  Colts
  Glassmen
  Madison Scouts
  Marion Glory Cadets
  Scenic City
  Southwind
Monday June 24  Columbia SC  DCI Atlantic Blue Devils
  Carolina Crown
  Cavaliers
  Crossmen
  Magic of Orlando
  Spirit of JSU
  The Cadets
Thursday June 27  Capital Showcase Herndon VA  DCI Atlantic Carolina Crown
  Crossmen
  Kiwanis Kavaliers
  Lehigh Valley Knights
  Magic of Orlando
  Spirit of JSU
  The Cadets
Friday June 28  Music in Motion Lansdale PA  DCI Atlantic Blue Devils
  Carolina Crown
  Crossmen
  Lehigh Valley Knights
  The Cadets
Saturday June 29  Music in Motion Clifton NJ  DCI Atlantic Blue Devils
  Carolina Crown
  Crossmen
  Jersey Surf
  Kiwanis Kavaliers
  Spirit of JSU
  The Cadets
Tuesday July 2  Bridgeport CT  DCI Atlantic Blue Devils
  Boston Crusaders
  Carolina Crown
  Crossmen
  Kiwanis Kavaliers
  Magic of Orlando
  Spirit of JSU
Saturday July 6  Hershey PA  DCI Atlantic/DCA Bluecoats
  Boston Crusaders
  Brigadiers
  Bushwackers
  Caballeros
  Crossmen
  Kiwanis Kavaliers
  Magic of Orlando
  Reading Buccaneers
  Spirit of JSU
  The Cadets
  US Marines
Wednesday July 10  Escondido CA  DCI Pacific Blue Devils
  Blue Knights
  Impulse
  Santa Clara Vanguard
Saturday July 13  Big Sounds in Motion Reading PA  DCA Jersey Surf
  Lehigh Valley Knights
  Taipei Yuehfu
Sunday July 14  Easton PA  DCI Atlantic Cadets of NYC
  Jersey Surf
  Lehigh Valley Knights
  Spartans
  Spirit of Newark
  Taipei Yuehfu
Saturday July 20  DCI Atlantic Championships Ludlow MA  DCI Atlantic Citations
  East Coast Jazz
  Lehigh Valley Knights
  Patriots
  Silver Knights
  Spartans
  Spirit of Newark
  Targets
Saturday July 27  Garden State Open Prelims Wayne NJ  DCI Division II & III East Coast Jazz
  Lehigh Valley Knights
  Patriots
  Phoenix
  Quebec Alliance
  Quest
  Racine Scouts
  Raiders
  Scenic City
  Spartans
  Taipei Yuehfu
Sunday July 28  Flower City Open Rochester NY  DCA/DCI Division II & III Blue Saints
  Lehigh Valley Knights
  Les Stentors
Monday July 29  North American Open Finals Erie PA  DCI Division II & III Blue Stars
  Lehigh Valley Knights
  Yamato
Tuesday July 30  Lake Erie Fanfare Erie PA  DCI Blue Stars
  Boston Crusaders
  Cascades
  Crossmen
  Glassmen
  Kiwanis Kavaliers
  Lake Erie Regiment
  Magic of Orlando
  Spartans
Wednesday July 31  Canadian Open Prelims Kitchener ONT  DCI Division II & III Allegiance Elite
  Bandettes
  Cadets of NYC
  Capital Sound
  Decorah Kilties
  Dutch Boy
  Impulse
  Joliet Kingsmen
  Lehigh Valley Knights
  Les Stentors
  Marion Glory Cadets
  Phoenix
  Racine Scouts
  Raiders
  Revolution
  Scenic City
  Strutters
  Teal Sound
  Yamato
Friday August 2  Prelims Grand Haven MI  DCI Division II & III Bandettes
  Capital Regiment
  Capital Sound
  Dimensions
  Dutch Boy
  Esperanza
  Impulse
  Lake Erie Regiment
  Lehigh Valley Knights
  Les Stentors
  Magic of Orlando
  Mandarins
  Patriots
  Revolution
  San Diego Alliance
  Spartans
  St. Johns
  Strutters
  Vanguard Cadets
  Yamato
Saturday August 3  Finals Holland MI  DCI Division II & III Americanos
  Lehigh Valley Knights
  Magic of Orlando
  Mandarins
  Raiders
  Revolution
  Taipei Yuehfu
  Vanguard Cadets
  Yamato
Monday August 5  World Championships - Division II & III Preliminaries Madison WI  DCI Americanos
  Bandettes
  Blue Stars
  Capital Regiment
  Capital Sound
  Decorah Kilties
  Dutch Boy
  East Coast Jazz
  Lake Erie Regiment
  Lehigh Valley Knights
  Les Stentors
  Magic of Orlando
  Mandarins
  Patriots
  Quest
  Racine Scouts
  Revolution
  Spartans
  Strutters
  Targets
  Vanguard Cadets
Tuesday August 6  World Championships - Division II & III Semifinals Madison WI  DCI Blue Stars
  Capital Regiment
  Capital Sound
  East Coast Jazz
  Esperanza
  Jersey Surf
  Lehigh Valley Knights
  Magic of Orlando
  Mandarins
  Marion Glory Cadets
  Patriots
  Raiders
  Revolution
  Spartans
  Taipei Yuehfu
  Vanguard Cadets
  Yamato
Thursday August 8  World Championships Quarterfinals Madison WI  DCI Blue Devils
  Blue Knights
  Bluecoats
  Boston Crusaders
  Capital Regiment
  Carolina Crown
  Cascades
  Cavaliers
  Colts
  Crossmen
  Glassmen
  Kiwanis Kavaliers
  Madison Scouts
  Magic of Orlando
  Mandarins
  Phantom Regiment
  Pioneer
  Santa Clara Vanguard
  Southwind
  Spirit of JSU
  The Cadets
  Troopers
Friday August 9  World Championships Semifinals Madison WI  DCI Blue Devils
  Blue Knights
  Bluecoats
  Boston Crusaders
  Capital Regiment
  Carolina Crown
  Cascades
  Cavaliers
  Colts
  Crossmen
  Glassmen
  Madison Scouts
  Magic of Orlando
  Phantom Regiment
  Royal Airs
  Santa Clara Vanguard
  Spirit of JSU
  The Cadets
Saturday August 10  World Championships Finals Madison WI  DCI Blue Devils
  Bluecoats
  Boston Crusaders
  Cascades
  Cavaliers
  Crossmen
  Glassmen
  Magic of Orlando
  Phantom Regiment
  Santa Clara Alumni
  Santa Clara Vanguard
  Spirit of JSU
  The Cadets
  US Marines
Saturday August 17  Northern Regional Syracuse NY  DCA Brigadiers
  Bushwackers
  Caballeros
  CorpsVets
  Empire Statesmen
  Grenadiers
  Hurricanes
  Mighty St. Joes
  Reading Buccaneers
  Rochester Crusaders
  Skyliners
Saturday August 31  DCA Open Class & Class A Prelims Scranton PA  DCA Allegheny NightStorm
  Brigadiers
  Bushwackers
  Caballeros
  Carolina Gold
  CorpsVets
  Empire Statesmen
  Grenadiers
  Heat Wave
  Hurricanes
  Inspires
  Minnesota Brass
  Reading Buccaneers
  Renegades
  Rochester Crusaders
  Skyliners


The schedule information on our site reflects our current understanding of the plans of the various circuits. Be sure to check with the circuit or show sponsor as the schedule is subject to change.

Send your comments about this site to

Copyright © 1996-2017 Maher Associates, Inc.
Hosted by Modotech, Inc. - specializing in Internet applications for insurance.